فرماندار شهرستان قوچان
   هـادی رجـایی نیـا

    .     .     .
۱۳۹۷/۰۳/۰۶

با حضور فرماندار قوچان :

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان قوچان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری قوچان، با حضور سنجری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، علیرضا قامتی فرماندار شهرستان، تعدادی از مدیران دستگاههای اجرایی و روسای بانکهای شهرستان، چهارمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان قوچان در محل فرمانداری برگزار شد

فرماندار قوچان در این جلسه با بیان این مطلب که نرخ بیکاری این شهرستان را 17 درصد و میانگین استانی را 11.2 درصد دانست و افزود: شاید سال های قبل در این زمینه غفلت شده است که باید در سال جاری با هدف گذاری ایجاد 2 هزار و 872 شغل جدید به میانگین استانی نزدیک تر شویم.

علیرضا قامتی بابیان اینکه در طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی، این شهرستان رشد 4.2 درصدی نسبت به میانگین استانی به 15.4 درصد رسیده است، گفت: دستگاه های اجرایی و بانک ها باید در بحث معرفی طرح ها و پرداخت تسهیلات تسریع کنند و نسبت به روستاییان و عشایر که درزمینه وثیقه های بانکی مشکلاتی دارند نیز حداقل ها در نظر گرفته شود.


محمد سنجری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز این در جلسه اظهار داشت: برای مبارزه با فقر باید مردم توانمند شوند و اشتغال یکی از راه های مبارزه با بیکاری و فقر به شمار می آید که در اولویت سیاست های دولت قرار دارد.
وی با یادآوری اینکه سال گذشته برای خراسان رضوی ایجاد ۱۶۰ هزار فرصت شغلی در ۱۰ محور و برنامه هدف گذاری شد، گفت: ۱۲۳ هزار نفر جمعیت شاغل تا پایان سال گذشته به جمعیت شاغل این استان افزوده شد که در سال جاری نیز این هدف گذاری ایجاد ۱۱۰ هزار فرصت است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تقسیم دستگاهی تعهدات ایجاد فرصت های شغلی در خراسان رضوی و برش های شهرستانی صورت گرفته و شهرستان ها باید به جدیت این موضوع را پیگیری کنند، تأکید کرد: سال گذشته، تعهدات دستگاهی دیر ابلاغ شد، اما امسال ابلاغیات زودتر انجام شده تا دستگاه ها با برنامه ریزی حرکت کنند.
وی بابیان اینکه دستگاه های اجرایی باید اشتغال های ایجادشده را در سامانه ملی رصد ثبت کنند، زیرا اطلاعاتی قابل استناد است که در این سامانه ثبت شده باشد، تصریح کرد: یکی از برنامه های خوب برای ایجاد اشتغال طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار بوده که فرصتی برای واحدهای صنفی نیازمند استفاده از نیروی کار به شمار می آید.
سنجری با یادآوری این مطلب که در این طرح افراد به مدت 6 ماه در واحدهای صنفی مشغول به مهارت آموزی بوده و واحدهای صنفی نیز مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی نیستند، افزود: سال گذشته تعهد خراسان رضوی، 3 هزار و 800 نفر بود که 3 هزار و 629 مهارت آموز جذب شده است و در قوچان هم از 58 تعهد 60 نفر در طرح مهارت آموزی نیروی کار جذب صورت گرفت.
سنجری بابیان اینکه در تبصره 16 قانون بودجه ردیف هایی درزمینه اشتغال در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: سهم قوچان در مشاغل خانگی، 2 میلیارد و 100 میلیون تومان بوده که دستگاه ها برای جذب آن باید به سمت تسهیلات پشتیبان بروند تا مشکلی در حوزه بازار فروش به وجود نیاید.
وی با اشاره به این موضوع که اعتبارات قوچان در تبصره 16 کمیته امداد، بهزیستی، مشاغل خانگی و صندوق کارآفرینی امید 110 میلیارد ریال بوده که 85 درصد آن جذب شده است، بیان کرد: هدف نباید صرف معرفی طرح به بانک باشد، بلکه باید دستگاه ها این طرح را پیگیری کنند تا در صورت عدم اتمام مراحل طرح دیگری برای جذب اعتبار جایگزین شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: در تبصره 18 نیز سهم این استان، یک هزار و 800 میلیارد تومان بوده که سهم قوچان به 90 میلیارد تومان می رسد و باید معرفی به بانک ها صورت بگیرد، زیرا برای حفظ بنگاه های موجود و رونق آنها تسهیلات خوبی است.
وی با اشاره به اینکه روستا تعاون یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی بوده که می تواند به توسعه اشتغال کمک کند، گفت: سال گذشته از 136 تعهد خراسان رضوی، 105 تعاونی تشکیل شده و در قوچان نیز از هفت تعهد انجام شده تنها یک تعاونی تشکیل شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این موضوع که تمام طرح های بالای 250 میلیون تومان نیازمند بررسی توسط کمیته فنی استانی است و طرح های زیر این میزان از طریق استان به بانک ها ارجاع می شود، بیان کرد: روند پرداخت تسهیلات توسط بانک ها مناسب نبوده که بانک ها باید در این زمینه کمک کنند.
سنجری با یادآوری اینکه تعداد دستگاه های اجرایی درگیر ایجاد اشتغال به دلیل عملکرد صفر برخی دستگاه ها در سال گذشته از 39 به 26 سازمان کاهش پیداکرده است، ادامه داد: جهاد کشاورزی با یک هزار و 626 نفر، صنعت و معدن با 623 و کمیته امداد با 405 نفر بیشترین دستگاه های ایجادکننده اشتغال در قوچان طی سال 96 بوده اند.

این جلسه با بررسی موضوعات ذیل انجام گردید:
💠 تببین برنامه های اشتغالزایی دولت تدبیر و امید شامل طرحهای مهارت آموزی ، کارورزی ، اشتغال فراگیر ، روستایی ، عشایری و ...
💠 بررسی آخرین وضعیت عملکرد دستگاههای اجرایی شهرستان در خصوص طرح های اشتغالزایی ابلاغی
💠 بررسی آخرین وضعیت عملکرد بانکهای عامل در خصوص جذب اعتبارات طرح های اشتغالزایی ابلاغی


منبع : مهدی رحمانی مطلق/ روابط عمومی فرمانداری قوچان
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۱۳۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
آماربازدیدکنندگان