فرماندار شهرستان قوچان
علیرضا قامتی

    .     .     .
۱۳۹۶/۰۷/۲۰

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی:

تا پایان برنامه ششم کلیه مساجد شهری دارای کانون فرهنگی هنری خواهند شد

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: بیش ازپنج هزار و ۸۰۰ مسجد در استان خراسان رضوی وجود دارد و تا پایان پنجم توسعه قرار بود کانون های فرهنگی و هنری در یک چهارم مساجد استان شکل گیرد که این مهم تا حدی محقق شد اما در برنامه ششم توسعه باید این کانون ها در همه مساجد شهری و روستاهای با جمعیت بالای یکهزار نفر ایجاد شود.

معاون  سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت:   بیش ازپنج هزار و 800 مسجد در استان خراسان رضوی وجود دارد و تا پایان پنجم توسعه قرار بود کانون های فرهنگی و هنری در یک چهارم مساجد استان شکل گیرد که این مهم تا حدی محقق شد اما در برنامه ششم توسعه باید این کانون ها در همه مساجد شهری و روستاهای با جمعیت بالای یکهزار نفر ایجاد شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ دکتر سیدجواد حسینی در گردهمایی مدیران کانون های فرهنگی – هنری مساجد مشهد اظهار داشت: مثلث طلایی برای ساختن یک انسان متعادل، از سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد تشکیل شده که اتصال مدرسه و خانواده به مسجد به بالندگی و تعادل آنها کمک شایانی می کند.

حسینی افزود: خراسان رضوی 12 هزار مدرسه، 53 هزار کلاس درس، یک میلیون و 200 هزار دانش آموز و 90 هزار معلم دارد که اگر این مدارس با دانش آموزان و معلمان خود به مساجد پیوند بخورند، تحول قابل توجهی در حوزه آموزش و پرورش رخ می دهد.
وی بیان کرد: چند سال قبل طرح بچه های مسجد برای پیوند بین دانش آموزان و مساجد در استان اجرا شد که طرح موفقی بود و لازم است این طرح در ابعاد گسترده تری اجرا شود و در صورت تحقق این مهم، مساجد جامعه ساز و انسان ساز خواهند بود و بار فرهنگی جامعه را افزایش می دهند.
وی اظهار کرد: یک میلیون و 900 هزار خانواده در خراسان رضوی وجود دارد که به سه تیپ خانواده پرآشوب، خانواده خاموش و خانواده متعادل تقسیم می شوند؛ اگر خانواده ها با مساجد پیوند بخورند، خانواده های پرآشوب و خانواده های خاموش به سمت تبدیل به خانواده های متعادل پیش می روند.
حسینی افزود: زمانی مدرسه و خانواده در پرورش دانش آموزان و فرزندان موفق خواهند بود که به مساجد متصل شوند زیرا در این صورت، همه فعالیت های پرورشی به سمت بالندگی پیش می رود.
معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به وجود پنج هزار و 800 مسجد در استان گفت: در برنامه پنجم توسعه قرار بود کانون های فرهنگی و هنری در یک چهارم مساجد استان شکل گیرد که این مهم تا حدی محقق شد اما در برنامه ششم توسعه باید این کانون ها در همه مساجد شهری و روستاهای با جمعیت بالای یکهزار نفر ایجاد شود.
وی افزود: هم اینک از 23 هزار کانون فرهنگی – هنری مساجد در خراسان رضوی، یکهزار و 739 کانون به سمت غنی شدن پیش رفته اند، هزار و 37 کانون در روستاها فعال هستند، هزار و 228 کانون مجهز به کتابخانه اند، 2 هزار و 50 کانون مجری طرح تلاوت نور شده اند، 29 کانون تخصصی و 22 کانون دانشگاهی هستند و طرح های زیاد دیگری در این کانون ها اجرا شده است.
حسینی ادامه داد: از این پس رابطه کانون های فرهنگی – هنری مساجد خراسان رضوی با مدارس و خانواده ها در قالب طرحهای مختلف گسترش می یابد و با تشکیل ستاد استانی کانون های فرهنگی – هنری مساجد، بخشی از فعالیت های دستگاه های اجرایی برای اجرا به این کانون ها واگذار می شود.
وی گفت: مسجد قوی ترین پایگاه ترویج سرمایه فرهنگی برای آحاد جامعه است و این سرمایه فرهنگی باید از طریق دانش آموزان و دانشجویان به خانواده، مدرسه و دانشگاه برده شود.
 
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به طرح ملی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، اظهار داشت: در راستای  کنترل و  کاهش آسیبهای اجتماعی 84 برنامه برای کنترل و کاهش 19 آسیب اجتماعی توسط 23 دستگاه اجرایی استان در دست اجراست.
وی بیان کرد: برای نخستین بار در کشور برای کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی بودجه ای جدا از بودجه سنواتی برای این طرح ملی در نظر گرفته شد به طوری که پارسال 50 میلیارد ریال برای اجرای نخستین مرحله آن در استان هزینه شد و قرار است 2 هزار میلیارد ریال طی 2 سال برای اجرای این طرح در کشور هزینه شود.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: اجرای مرحله نخست این طرح در استان موفقیت هایی را به دنبال داشته و باعث کاهش نرخ طلاق شده به طوری که خراسان رضوی در طلاق از رتبه نخست به رتبه هشتم تنزل یافت و آمار طلاق در 6 ماهه نخست امسال بعد از سالها 13.1 درصد کاهش پیدا کرد.
حسینی اظهار کرد: برای اجرای طرح ملی کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی 120 تشکل غیردولتی مردم نهاد در خراسان رضوی در قالب این طرح فعال شدند که تلاش می شود کانون های فرهنگی – هنری مساجد نیز با برنامه ریزی انجام گرفته محل اجرای این طرح در نقاط مختلف استان باشند.
وی اضافه کرد: دستگاه های اجرایی خراسان رضوی نیز به کمک کانون های فرهنگی – هنری مساجد خواهند آمد و بخشی از برنامه های خود را در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی به این کانون ها واگذار می کنند.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۳۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
آماربازدیدکنندگان