فرماندار شهرستان قوچان
   هـادی رجـایی نیـا

    .     .     .
۱۳۹۶/۰۸/۲۳

تاکید استاندار خراسان رضوی بر لزوم افزایش سرانه فضای آموزشی در استان

با حضور استاندار خراسان رضوی، جلسه شورای آموزش و پرورش استان برگزار شد.

با حضور استاندار خراسان رضوی، جلسه شورای آموزش و پرورش استان برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این جلسه سرانه فضای آموزشی را هر دانش آموزان در این استان 4.5 مترمربع ذکر و بیان کرد: میانگین کشوری همین شاخص 5.2 مترمربع است لذا می بایست با همت خیران و دستگاههای مسئول در این حوزه شاهد ارتقای مکانهای آموزشی در خراسان رضوی باشیم.
وی به بررسی موضوع واگذاری بخشی از فضاهای آموزشی بلااستفاده به فضای تجاری در این شورا اشاره و بیان کرد: هدف اصلی این طرح کمک به آموزش و پرورش برای انجام ماموریت آموزشی و ارتقای سرانه لازم برای خدمت مناسبتتر به دانش آموزان است.
استاندار خراسان رضوی افزود: در این راستا مواردی جمع بندی شده در شورای آموزش و پرورش استان و شهرستانها در کمیسیون ماده پنج بر اساس طرحهای جامع و تفضیلی و نیز ضرورتهای آموزشی بررسی خواهد شد تا بدون ایجاد مشکل بتوان از این ظرفیت استفاده کرد.
رشیدیان ادامه داد: البته این تغییرات به این معنا نیست که نیازهای شهری را در نظر نگیریم و اگر در مناطقی واحدهای تجاری مازاد وجود داشته باشد نباید به حجم این واحدهای بلااستفاده اضافه کرد. خط قرمز در اجرای این طرح وارد شدن کوچکترین لطمه به فضای آموزشی است.
وی پوشش تحصیلی کودکان را واجب، تکلیف قانون و امری ملی مذهبی توصیف و بیان کرد: تامین امکان تحصیل برای کودکان از وظایف حاکمیت است. طبق بررسی آموزش و پرورش هزینه تحصیل هر دانش آموز 400 هزار تومان می باشد لذا ننگ بزرگی است که کودکان ما به دلیل 400 هزار تومان از تحصیل باز بمانند.
استاندار خراسان رضوی خطاب به مسئولان آموزش و پرورش تاکید کرد: هر دانش آموزی را که در استان بخاطر مسائل مالی از تحصیل بازمانده اعلام کنید تا از طریق جذب حمایت سازمان های امدادی هیچ دانش آموزی به دلیل هزینه 400 هزار تومانی از تحصیل بازنماند.
رشیدیان در خصوص ازدواج کودکان و دختران زیر 15 سال نیز گفت: برخی از این دختران چندسالی در عقد می مانند ولی به محض اینکه به عقد درمی آیند آموزش و پرورش از تحصیل آن ها در مدارس جلوگیری می کند. در این خصوص باید چاره اندیشی شود.
وی بر اینکه از ادامه تحصیل دختران به دلیل ازدواج نباید جلوگیری شود تاکید و بیان کرد: همانطور که ازدواج زودهنگام مشکل است، ازدواج دیرهنگام نیز مشکل است. در هر دو مورد باید چاره اندیشی شود و با مداخله هوشمندانه آسیب های اجتماعی در حوزه های مختلف کاهش یابد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: مهارتی و تولیدی شدن فضاهای  آموزشی و تربیتی از سیاستهای وزارت آموزش و پرورش در راستای توسعه متوازن است.
وی به بررسی موضوع واگذاری بخشی از فضاهای آموزشی بلااستفاده به فضای تجاری در این شورا اشاره و بیان کرد: هدف اصلی از اجرای طرح اختصاص بخشی از فضای آموزشی بلااستفاده به واحدهای تجاری و استفاده از درآمد آن برای ارتقای سطح فضاهای آموزشی است.
حسینی افزود: هم اکنون سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز در کلانشهر مشهد سه و نیم مترمربع است. در مشهد و استان مدارسی وجود دارند که قابلیت فضای آموزشی را ندارند و در مقابل زمین هایی با قابلیت ایجاد فضای آموزشی مناسب وجود دارد ولی امکان تامین هزینه ساخت آنها نیست. از این رو با اجرایی شدن این طرح می توان با درآمدزایی فضای آموزشی مناسب را ایجاد کرد.
وی ادامه داد: مهارتی و تولیدی شدن فضای تربیتی از سیاستهای وزارت آموزش و پرورش در راستای توسعه متوازن است که این طرح به تحقق همین مهم نیز کمک می کند.
معاون استاندار خراسان رضوی در خصوص دانش آموزان بازمانده از تحصیل هم گفت: در 15 سال اخیر تعداد دانش آموزان کشور از 20 میلیون به 13 میلیون کاهش یافته و در مقابل فضاهای آموزشی نیز یک و نیم برابر شده است.
وی افزود: هم اکنون پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی 99.1 درصد است. عدم شناسایی دانش آموزان بازمانده از تحصیل و همچنین مقاومت خانواده آنها برای تحصیل کودکان از مشکلات پیش رو در مقوله بازماندگان از تحصیل است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه آموزش و پرورش گفت: یکی از راهکارهای جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل ایجاد تشکل های غیر دولتی در راستای شناسایی، جذب و حمایت از  این دانش آموزان است و استانداری برای مجوز به این نوع تشکل ها آمادگی کامل دارد.
خراسان رضوی دارای 8500 مدرسه با حدود 54 هزار کلاس درس است. یک میلیون و 200 هزار دانش آموز در این استان مشغول به تحصیل هستند.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۸۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
آماربازدیدکنندگان