فرماندار شهرستان قوچان
   هـادی رجـایی نیـا

    .     .     .
۱۳۹۶/۰۸/۲۳

دکتر حسینی:

۸۰ درصد پیشگیری از اعتیاد، توسط سازمان های مردم نهاد اتفاق می افتد

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جلسه کمیته تخصصی، فرهنگی پیشگیری از مصرف مواد مخدر برگزار شد،

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، جلسه کمیته تخصصی، فرهنگی پیشگیری از مصرف مواد مخدر برگزار شد،
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سیدجواد حسینی در این جلسه که با حضور سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه همراه بود؛ گفت: 80 درصد امر پیشگیری ازاعتیاد توسط تشکل‌های مردم نهاد اتفاق افتاده است در این راستا تقویت تشکل‌های مردمی یکی از مواردی است که می‌تواند در جامعه منشاء اثر باشد.
وی اظهار داشت: امروزه پدیده مواد مخدر و روانگردان ها  فقط یک آسیب اجتماعی نیست بلکه علاوه بر آن یک تهدید امنیتی  نیز می باشد لذا در کنار 3 بحران جهانی یعنی بحران هسته ای، بحران زیست محیطی و بحران جمعیتی ما با بحرانی به نام مواد مخدر روبرو هستیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: در جهان امروز بدلیل اینکه دگرگونی های اجتماعی فراگیر و سریع شده اند، بحران هویت، بحران اضطراب و برخی بحران های دیگر خصوصا در جوانان فراگیر شده است و مواد مخدر راهی برای آرامش بخشی و تخدیر است.
حسینی تصریح کرد: به همین دلایل مصرف این مواد دو و نیم برابرافزایش یافته است و تنوع آن از 7 نوع به 700 نوع رسیده است.
وی با اشاره به مجاورت مرزی کشور ما  با افغانستان گفت: در کشور افغانستان  سالانه 6 هزار تن مواد مخدر تولید می شود، این کشور 80 درصد مواد مخدر دنیا را تأمین می کند و مهمترین کشور ترانزیت مواد مخدر دنیاست.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: امروزه مخوف تر از سلاح شیمیایی و کشتار جمعی سلاحی در افغانستان تولید می شود که در پایان قرن بیستم درآمد ناشی از آن 200 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
حسینی تصریح کرد: سرمایه گذاری پیرامون این پدیده شوم از نظر تجاری در رتبه های پس از نفت ، توریسم و سلاح قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه امروزه  بسیاری از جرایم سازمان یافته بین المللی پیرامون پدیده مواد مخدر شکل می گیرد، افزود:  قاچاق مواد مخدر علاوه بر مسائل امنیتی در عرصه های دیگری هم دارای آثار سوء می باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: امروزه 35 هزار میلیارد تومان گردش مالی برای مبارزه با مواد مخدر در دنیاست و کشف یک کیلو مواد مخدر 400 دلار هزینه در بر دارد
حسینی اقتصاد سایه  و غیررسمی، فقر و توسعه نیافتگی، توسعه نامتوازن و تحمیل هزینه های اقتصادی بسیار را از آثار پدیده مواد مخدر دانست و افزود:  درگیری  50  هزار نفر نیروی انتظامی در امر مبارزه با مواد مخدر، طلاق و فروپاشی خانواده، افزایش بیماری هایی چون ایدز،پولشویی،  ناامنی ، بیکاری ، ناامن کردن فضای سرمایه گذاری و نیز هدر رفت سرمایه انسانی از آثار سوء پدیده مواد مخدر است.
 وی در ادامه گفت: برآوردهای سال 2009  نشان می دهد  38 هزار و 161 نفر ایرانی در خصوص مواد مخدر در زندان بوده اندکه 75 درصد کل زندانیان کشور را شامل می شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: این برآورد ها نشان می دهد  3 هزار و 700  نفر در مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیده اند، 11  هزار نفر در مبارزه با مواد مخدر جانباز شده اند، 700  میلیون دلار در انسداد مرز شرقی کشور هزینه شده است  و 20  میلیون نفر یعنی حدود یک سوم جهت جمعیت ایران به نوعی مستقیم و غیرمستقیم درگیر با این پدیده شوم اند.
حسینی در ادامه گفت: همه این موارد نشان دهنده این است  که هزینه  مبارزه با مواد مخدر در سطح مبارزه با عرضه، توزیع و تولید  بسیار بالاست و باید در کنار تمام این فعالیت ها نگاه فرهنگی به مبارزه را نیز مد نظر قرار دهیم.
معاون استاندار راه های مبارزه با پدیده مواد مخدر را رویکردهای سلبی، رویکردهای ایجابی، رویکردهای اجتماعی، واستفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد  دانست افزود: باید مردم را به شکل نظامند برای کنترل و کاهش این پدیده وارد عرصه کرد و از طریق گسترش کمی و کیفی تشکلهای غیردولتی، مبارزه با این پدیده شوم را به یک موضوع اجتماعی تبدیل کرد.
وی تصریح  کرد: تشکل های غیردولتی از 540 تشکل  در سال  93 به 939  تشکل رسیده است  که رشد 73.5 درصدی آن ها را شاهد هستیم.
حسینی افزود: 80 درصد امر پیشگیری از اعتیاد توسط تشکل‌های مردم نهاد اتفاق افتاده است در این راستا تقویت تشکل‌های مردمی یکی از مواردی است که می‌تواند در جامعه منشاء اثر باشد.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تشکل های غیردولتی، سند جامع  تقسیم کار ملی پیرامون کنترل و کاهش آسیب ها ،روستاهای پاک ، مناطق عاری از اعتیاد و ایجاد 183 هزار فرصت شغلی جدید را از راهکارهای کنترل و کاهش پدیده شوم مواد مخدر دانست و افزود: با همین نگاه امروز 38 سمن  در حوزه فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد ، 66 سمن در حوزه درمان، کاهش آسیب ها و حمایت های اجتماعی  و نیز 165 تیم اجتماع محور در استان فعالند.
وی با اشاره به طرح های سازمانهای مردم نهاد در حوزه مواد مخد گفت: 55 طرح  سازمان های مردم نهاد در حوزه مواد مخدر از طریق دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به تهران ارسال شد که 24 طرح مورد موافقت قرار گرفته و این طرح ها با  تحت پوشش قرار دادن 46750 نفر در حوزه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری و ترک و درمان اعتیاد به اجرا گذارده خواهد شد.
 
 
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۰۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
آماربازدیدکنندگان