فرماندار شهرستان قوچان
   هـادی رجـایی نیـا

    .     .     .
۱۳۹۷/۰۳/۲۲

استاندار خراسان رضوی :

تعامل قوی و نظامند بین بخشهای حاکمیتی، خصوصی و مدنی و نخبگان رشد جامعه را رقم می زند

استاندار خراسان رضوی گفت : برای داشتن جامعه رو به رشد و علمی ضمن استفاده از ظرفیت علمی ونخبگانی نیازمند شکل گیری تعاملی قوی ،تعریف شده و نظام مند بین سه حوزه حاکمیت، بخش خصوصی و مدنی هستیم تا ظرفیت توسعه و پیشرفت جامعه را فراهم کرده و سرعت بخشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی رضا رشیدیان در یک نشست صمیمی با نخبگان و دانشگاهیان استان ، افزود : به منظور استفاده از ظرفیت نخبگانی استان شبکه دانشگاه های استان شکل گرفت که به نوعی هم اندیشی بین حوزه و دانشگاه است .
وی اظهار کرد : برای استفاده از ظرفیت های علمی و دانشگاهی هسته اولیه این مجموعه دانشگاهی را حدود دو سال قبل روسای دانشگاه های استان با همکاری بخش اجرایی گذاشتند که تا امروز برکاتی هم داشته و فرصتی بوده تا دانشگاه و حوزه علمی برای ارتقا سطح علمی استان و در عین حال استفاده از ظرفیت و توان یکدیگر استفاده کرده و از سویی به نوعی با مسائل اجرایی و چالش های مختلف استان هم درگیر شدند.
وی ادامه داد : طی این مدت هر یک از دانشگاه ها بررسی علمی و ارائه راهکارهای کارشناسی و تخصصی در حوزه یک یا چالش عمده استان را پذیرفتند چنانکه دانشگاه فردوسی مسئول کارگروه کم آبی و مدیریت بحران آب استان و نیز کارگروه محیط زیست است ،جهاد دانشگاهی کارگروه اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی را عهده دار است و دانشگاه پیام نور در حوزه آسیب های اجتماعی و دانشگاه آزاد مساله مهاجرت و حاشیه نشینی را پذیرفته اند تا هر یک برای رسیدن به تصمیمات بهتر به حوزه اجرایی و مدیریتی استان کمک کنند و بسیار موثر بوده اند.
وی با اشاره به سه برنامه توسعه ای که به دولت تکلیف کرده ساختار دولتی را کوچک نموده و در این راستا استخدام های دولتی هم محدوده شده اند ، افزود : امروزباید دانشگاه ها و مراکز علمی ما برای ایجاد اشتغال و رونق تولید و ارتقا هر دو ظرفیت و هسته های دانش بنیان را در کشور و استان شکل دهند که در این سال ها حرکت هایی آغاز شده است .
رشیدیان با اشاره به اهمیت میزهای گفتمانی نخبگان و پیگیری ها برای تحقق آن گفت : این امر نیازمند یک شبکه و حلقه اتصال بود که بدین منظورمجامع مشورتی از جمله جوانان در استان شکل گرفت و ظرفیت بسیار خوبی از توان و انرژی جوانان در 28 شهرستان استان شناسایی شده که به خوبی می تواند به عنوان نیروی محرکه در کنار ظرفیت میزهای نخبگانی قرار گیرد .
وی اظهار کرد : ما هم به عنوان بخش حاکمیتی وظیفه تسطیح مسیر و زمینه سازی برای بروز و ظهور ظرفیت نخبگانی و انرژی جوانان در کنار سایر توانمندی ها و مزیت های بالقوه و سرمایه گذاری در استان هستیم که می تواند موجب تحول این خطه شود.
وی ادامه داد: نخبگان برای استان مساله نیستند بلکه سرمایه های ارزشمندی هستند که باید بتوانیم از آنان در کنار انرژی جوانان بهره گرفته به گونه ای که نخبگان نه تنها برای خود که برای جمعیت قابل توجهی از جوانان هم اشتغال ایجاد کرده و ارتقا تولید ، کاهش هزینه ها و بهره وری موثر باشند.
وی با بیان اینکه امروز دولت همه همت و تلاش خود را گذاشته تا ظرفیت هایی مناسبی در قالب تبصره ها ،مواد قانونی و امکانات مختلف برای به کارگیری و از قوه به فعل درآوردن این مزیت ها و توانمندی ها فراهم کند، گفت : برای آنکه از این طریق به کارآیی و کارآمدی نظام برای حل مشکلات روزمره و جامعه و نظام برسیم ، باید بتوانیم ظرفیت علمی را با امکاناتی که دولت در قالب ظرفیت های قانونی و طرح های توسعه ای مصوب کرده به منصه ظهور و بروز برسانیم .
رشیدیان از جمله این ظرفیت ها را اختصاص 12 هزار میلیارد تومان از سوی دولت به طرح های توسعه ای و اشتغالزایی روستایی عنوان و ذکر کرد : این امر فرصتی ارزشمند برای شکل گیری خوشه های تولید و زنجیره های ارزش افزوده با توجه به ظرفیت تولید در مناطق محروم و روستایی است .
وی با بیان اینکه گیاهان دارویی از جمله مزیت های استان در کشور و حتی دنیا است می توان این توان بالقوه بسیار بالا را با استفاده از همین تسهیلات با تکمیل زنجیره تولید قوت بخشید و یا تسهیلات ارزان قیمت بازآفرینی بافت های فرسوده هم از دیگر ظرفیت هایی است که بخش های علمی و نخبگانیث می توانند از آن برای رونق تولید و اشتغال وتوسعه استان بهره گیرند.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد : نظام جمهوری اسلامی بر اساس خداباوری و خودباوری و و اینکه ما نسبت به توسعه جامعه ،کشور و مردم مسئولیت داریم استوار شده و از این رو انتظار است جوانان نخبه در این حوزه به کمک ما آمده جامعه به سمت پیشرفت سوق دهند.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۵۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
آماربازدیدکنندگان