فرماندار شهرستان قوچان
امین رضا مرآتی
فرماندار شهرستان قوچان

    .     .     .
۱۴۰۰/۰۳/۱۷

حقوق و تکالیف نامزدهای انتخابات

 
 
 
 1. نامزدهای انتخاباتی می بایست پایگاه‌ها، کانال ها و صفحات مورد تایید و استفاده خود در فضای مجازی را از طریق مقتضی به مردم معرفی نمایند.
 
 1. عدم اعلام پایگاه‌ها، کانال ها، صفحات مورد تایید و استفاده نامزدهای انتخاباتی در فضای مجازی می تواند موجب سواستفاده احتمالی فرد یا افراد قرار گیرد.
   
 2. ضرورت دارد نامزدهای انتخاباتی ضمن معرفی و اعلام مشخصات پایگاه‌ها، کانال ها، صفحات مورد تایید و استفاده  خود در فضای مجازی، در تبلیغات رسمی نیز تاکید نمایند که هیچ گونه پایگاه رسمی دیگری در فضای مجازی متعلق به  خود ندارند. (ترجیحا اعلام نمایند راه اندازی هر گونه فضای دیگر جهت تبلیغ و هواداری آن نامزد بدون اطلاع و مجوز نامزد ممنوع است و از طریق قانونی پیگیری می­شود.
 
 1. توصیه می گردد نامزدها با تشکیل گروه کارشناسی نسبت به رصد فضای مجازی اقدام نموده وبا اطلاع از نظرات مردم و رصد تخلفات احتمالی نامزدهای دیگر در فضای مجازی و گزارش آنها به مراجع ذیربط، هر گونه فضای جدیدی که برای هواداری از نامزد بدون مجوز وی ایجاد می شود را شناسایی و ضمن تذکر به ادمین مربوطه برای أخذ مجوز از نامزد و احراز هویتش و اطلاع رسانی به هواداران از طریق فضاهای رسمی تبلیغی، اقدام قانونی لازم در راستای گزارش و پیگیری موضوع انجام دهند.
 
 
 1. انتشار محتوای تبلیغاتی توسط نامزدهای انتخاباتی یا هواداران آن ها در رسانه‌های فضای مجازی غیرمجاز و فیلترشده و شبکه‌های ماهواره‌ای معاند و رادیو و تلویزیونهای اینترنتی فاقد مجوز سازمان صوت و تصویر فراگیر ممنوع است.
 
 1. اطلاع کامل از مصادیق محتوای مجرمانه مرتبط با انتخابات و لازم الاجرا بودن همه قوانین مربوطه در فضای مجازی و عدم پذیرش ادعای جهل نسبت به قانون، برای کلیه نامزدها و تیمهای تبلیغاتی آنها ضرورت دارد.
 
 
 1. هرگونه تخریب سایر نامزدها، نشر اکاذیب، تبلیغ خارج از وقت مقرر، دعوت به تجمعات غیر قانونی، تحریک و دعوت هواداران و مردم به آشوب و اغتشاش و سایر مصادیق مندرج در قانون انتخابات با استفاده از فضای مجازی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم جرم و مستوجب مجازات است و در مواردی که در قانون جرایم رایانه ای مجازات خاصی برای آن در نظر گرفته نشده باشد، مجازاتهای قانون مجازات اسلامی (به ویژه موضوع مواد 608، 609، 610، 611، 697، 698، 699 و 745 و 746 آن قانون) و  قوانین انتخابات نسبت به نامزدها اعمال خواهد شد. در صورت وقوع هر یک از جرایم موصوف علیه یکی از نامزدها، ظن نسبت به نامزد یا نامزدهای مقابل او و طرفداران آنها قوی تر است.
 
 1. در مواردی که اقدامات مخل نظم جامعه موجد اغتشاش همچون دعوت به تجمعات و راهپیماییهای غیرقانونی انجام شود، وفق ماده 130 قانون مجازات اسلامی، عنوان سردستگی در ارتکاب جرایم سازمان یافته موضوعیت پیدا می­کند.
 
 
 1. برخی نامزدها ممکن است برای ضربه زدن و متهم کردن نامزد دیگر در فرآیند وقوع جرمی علیه وی مداخله و آن را منتسب به نامزد مورد نظر نمایند که این امر قابل تعقیب کیفری است و عواقب نامطلوبی به دنبال دارد.
 
 1. دقت در گزینش تیم تبلیغات فضای مجازی بسیار حائز اهمیت است. چرا که مسئولیت تمام محتوای منتشرشده توسط آنان در صفحات مجازی متعلق به نامزد، در درجه اول بر عهده خود نامزد و سپس بر عهده مدیر و افراد مربوطه است. به عبارت دیگر، در صورت ارتکاب جرم در فضای مجازی در راستای منافع یک نامزد، بدواً ادعای عدم اطلاع و عدم نظارت وی پذیرفتنی نیست و در صورت احراز ارتکاب جرم توسط تیم تبلیغاتی آن نامزد، وی نیز به همراه اعضای تیمش قابل تعقیب خواهد بود. لذا رعایت موارد ذیل ضروری است :
10-1 -  انعقاد قرارداد کاری کاملا شفاف و با ضمانت اجرای لازم و فوری برای مدیر و کادر تیم تبلیغات فضای مجازی با مراحل پرداخت دقیق و ترجیحا أخذ ضمانتهای معتبر به لحاظ جلوگیری از ارتکاب جرم و نیز ایراد خسارت مالی و یا آبرویی به نامزد و یا رها کردن کار در مراحل حساس و تعیین دقیق حدود مسئولیتها و ضمانت اجراهای فوری و مؤثر برای این امر.
10-2 -  استفاده از تیم شناخته شده و مطمئن در راستای طعمه قرار نگرفتن برای افراد سودجویی که در ابتدا یک کار قوی تبلیغاتی برای نامزد انجام می دهند و دقیقا در زمانی که همه هواداران توسط خود نامزد جذب کانال و گروه یا سایت رسمی وی شده اند و نزدیک به زمان خاتمه انتخابات است، مدیر ناصالح انتخاب شده که با برنامه ریزی قبلی و چه بسا تبانی با نامزدهای رقیب از ابتدا پیش آمده و جلب اعتماد نموده است، ادامه همکاری و دائر نگهداشتن صفحه نامزد یا عدم تخریب علیه وی را منوط به دریافت مبالغ کلانی نماید.
10-3 - بررسی اولیه و نظارت کامل در زمان گزینش و نیز در طول زمان انتخابات نسبت به تیم تبلیغات فضای مجازی در راستای جلوگیری از نفوذ افراد دارای سوابق ضدامنیتی یا وابسته به گروههای معاند نظام، در جهت جلوگیری از ابزاردست قرار گرفتن برای ایجاد ناآرامی و اغتشاش در فضای مجازی و به تبع آن فضای واقعی.
10- 4-  عدم اطمینان به افرادی که بدون هرگونه هماهنگی قبلی اقدام به ایجاد کمپین حمایت و هواداری از نامزد می نمایند و احتمال قوی وجود دارد که تنها هدف آنها جلب اعتماد نامزد برای سپردن تبلیغات فضای مجازی به آنها باشد و در نهایت به أخاذی یا اقدامات ضدامنیتی به شرح بندهای قبل منتهی شود.
10- 5 - تأکید بر استفاده از نیروهای متخصص امنیت سایبری و ترجیحا انقعاد قرارداد با شرکتهای معتبر تبلیغات فضای مجازی در راستای پیشگیری و ممانعت از حملات سایبری از ناحیه هکرها نسبت به صفحات مجازی نامزد در لحظات حساس نزدیک به انتخابات از حیث خارج کردن آنها از دسترس یا انتشار مطالب کذب و مجرمانه له یا علیه نامزد از صفحات خود به منظور تخریب یا متهم کردن وی.
 
 1. توجه نامزدها به این موضوع که صفحات مجازی و شناسه های کاربری غیر رسمی افراد به هیچ وجه منبع مناسبی برای دریافت اخبار و اطلاعات نیستند و علاوه بر اینکه نباید خود تحت تأثیر این فضاها قرار گیرد، مطالب دریافتی را بدون تحقیق در خصوص صحت و سقم آن با استفاده از مبادی رسمی اطلاعات، نباید برای دیگران ارسال کند در غیر این صورت در معرض ارتکاب جرایم ناخواسته در فضای مجازی قرار گرفته و ممکن است ناخواسته مرتکب انتشار اکاذیب یا تخریب سایر نامزدها شوند و با شکایت نامزدها و افراد موضوع محتوای مجرمانه همه اعضای زنجیره این انتشار تحت تعقیب قرار خواهند گرفت و عدم اطلاع از جرم بودن محتوای منتشر شده و یا أخذ از منابع ناشناخته و غیر رسمی رافع مسئولیت مجرمانه نخواهد بود.
 
 1. انتشار محتوای مجرمانه هرچند در صفحات رسمی نامزدها و یا خبرگزاریهای طرفدار یک طیف خاص آمده باشد، باز هم رافع مسئولیت فرد منتشر کننده اعم از مدیر صفحه یا کاربر عادی نیست. چرا که نشر اکاذیب جرم شناخته شده است و در این امر تفاوتی بین ایجاد کننده اصلی و نقل قول کننده نیست، تنها ممکن است در میزان مجازات موثر باشد کما اینکه در مورد سایر جرایم نیز همین قاعده وجود دارد.
 
 


منبع : ناصر خاکشور - روابط عمومی فرمانداری شهرستان قوچان
بازدید : ۱۷۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
آماربازدیدکنندگان